Tepelně tvrzené sklo

TVRZENÉ SKLO (nebo také ESG) je tvrzení (bezpečnostní) sklo, které se vyrábí tepelnou úpravou kalením - ESG. Tento proces změní vnitrní napětí a sklo díky němu získá nové vlastnosti. Proces kalení spočívá v ohřání skla na teplotu 620 °C a následném prudkém ochlazení vzduchovou sprchou. Tím se povrch skla ochladí, ale vnitrší část zůstává teplá. Tímto procesem se docílí tažného pnutí uvnitř skla a na povrchu vznikne tlakové napětí. Takto vzniklé sklo má vysokou pevnost v ohybu a odolnost proti nárazům. V případě rozbití se sklo rozpadne na malé neostré kvádrříky (krychle), a tím se výrazně sníří pravděpodnost poranění.

Zvýšená mechanická pevnost  Tvrzením se zvýší mechaniská odolnost skla a to dvakrát až pětkrát v tahu, ohybu a rázu. Zvášená je také odolnost proti poškrábání.

Zvýšená tepelná odolnost Tvrzením skla dosáhneme vyšší teplotní odolnost. Skla jsou použitelná v teplotním rozsahu od  - 80 °C do + 200 °C při pozvolném přechodu teplot.

Bezpečnost při rozbití skla  Při rozbití skla se sklo nerozbije na nebezpečně ostré střepy, ale na množství malých částí skla, které nezpůsobí řezná poranění.

Použití

Tvrzené sklo lze použít všude tam, kde chceme zajistit bezpečnost a zároveň jednoduchou údržbu. SKLA MOHOU BÝT OPATŘENA POTISKEM VYPALOVACÍM SMALTEM S VYSOKOU MECHANICKOU A CHEMICKOU ODOLNOSTÍ. Tato skla doporučujeme do sprchových koutů, koupelen, interiéru i exteriéru.

Webové stránky - Tvorba www stránek Ostrava